Friday, June 17, 2011

Cikël poetik nga Gjon NeçajPOET EJANI NE VENDLINDJEN TIME


Poet, ejani ne vendlindjen time,
Ju ftoj me bujarine e zemres se malesoreve te mi:
Do u presim si musafire te urte
ne sofren e krenarise,
me bese,
me mikpritje,
trimeri.


Ejani,
Bora eshte pervjele deri lart ne Majen e Hekurave;
Kokrra e grurit eshte mufatur nen dhe,
Njomza e ahut ka dale ne ashten e Ndermanjes,
E sythi i zemres se malesoreve te mi
cele ne cdo stine…


Ejani,
Ketu ne vendlindjen time,
Me adrese te plote:
Rreze majes se Hekurave e buze Drinit,
Ku rrine kurore malet kreshtebardha.
E shqipet n’catite e kullave ngrejne folete,
Ose me sakte,
Ketu ,ne skajin me te larget
Te Atdheut…
S’JE ME


Puthje e embel qe vjen nates genjeshtare,
Puthje e embel prej endrres e gatuar,
Puthje qe te shijoj deri ne mengjes,
Pastaj me tretesh e me le te vetmuar.
C’ESHTE AI ZE…


C’eshte ai ze qe pisket mbi alpet kreshtebardha?!
Piskama e tij mbi nje shekull oshetin,
ne gryken e Kacanikut e s’ka te sosur…


Jakup Ferri ne Bjeshket e Nemuna,
Portreti i tij i permotshem,
I pa varrosur…

MOS E VONO MBREMJEN


Mos e vono mbremjen
muzgu i veres.
Baresha Bjeshke dirgjet roges se livadhit;
Syri i diellit fshihet pas majes.
Sokoli i djalit mrizave kesaj dite,
Me qerpik te syrit e ndoqi Bjeshken.


Bjeshka si zane i prin ogicit,
Djali kete dite e paditi veten…
Mos e vono mbremjen,
O muzgu i veres!


Takoj dy zemra kete mbremje bjeshke,
Se papushim rrahin n’rrenjet e mrizit te mocem,
E dashuria rrjedh e bardhe si qumesht delje…
PERSERI PER NIKAJ-MERTURIN


Nikaj Mertur !
Ne krahet e tu e kam ndier veten zog,
ende pa lindur...
Me zemerbardhesine e malesoreve... Lexo më tutje
Ne keto kulla
jam rritur,
per t'u ulur nje dite odave ,
perkrah me keta burra...
MALL
Ka vite qe jam larguar prej Mserri,
Gushkuqi ka lene pergjysem folene
ne murin e kulles sime;
Malli me dogji per bashkefshataret e mi,
e cdo dite i kam ne mendjen time...


Mysafir erdha,
Po cilin pre tyre te takoj se pari ?!
Une u mallengjeva,e pakuptuar,
Se i pari me perqafonte MALLI...

HAIKU I BJESHKEVE


Nikaj Mertur,
Ketu me lindi nena
nje dite mesqershori.


U cel syri i diellit,
krahina
zgjohet nga gjumi letargjik.


Akujt
ne bjeshket e Currajve
jane ngrire hej.


Si ta pershkruaj?
Nikaj Merturi
pjese e zemres sime...


Vere ne vendlindje,
bjeshket piskasin
Vetmi...


Gurra e kronit,
ujeakull bore,
ne bjeshket e Nikajve.


“HAIKU” nga libri PEXULL


Arome bjeshke
Ne nje degez boronice.
Fluturat kendojne haiku.
2.
Me lulebore
Bleta thur fjongo
Ne ditelindjen time.
3.
Qershite kuqloshe
I bejne serenata
Djalit ne ditelindje.
4.
Si ortek bjeshke
Vershen haiku
Mbi fleten e bardhe.
5.
Shoh bjeshket
Dhe me kujtohet im ate
I gdhendur ne shkembej…
6.
Gjakova-
Jete e pasosur
Ne Bjeshket e Nemuna.
7.
Cabrat!
Gjithe jeten te enderrova
Sot te shoh shkrumb e hi.
8.
Kjo piramide
Rrezuar ne qafe Morine
Jete e ndare pergjysem.
9.
Prarim dielli
Mbi kullen time me Mserr.
Visari ende fle…
10.
Udheve te botes
Me nje cope bjeshke
Ne gjak.
11.
Nikaj-Mertur
Ndjehem zog
Ende pa lindur.
12.
Korrik djegagur.
Maja e Hekurave
Shkrin hekurin.
13.
Eci drejt pavdekesise.
Jezu Krishti
Udherrefyes i perjetshem.
14.
Mes librave te mi,
Nje fletore me haiku
Rri pezull.
Për fëmijë:1. POROSIA E QERSHISE


Nje pranvere femijet
I qortoi qershia,
S’u lë me te hani
Ju kokrrat e mia.


Qershia u pat thene,
Pranveren e kaluar,
Mos thyeni deget
Se s’kam per te prodhuar.


Femijet e thuren
Qershine ne vjeshte,
Me kokrra kuqloshe,
U mbush kete pranvere.
2. NE FOLEZE TE KENGES


Kenga nga zemra ,
Si zog ciceron;
Nga zemra del,
Tek zemrat shkon.


Ne cdo stine te vitit,
Ajo ka folezen,
Pranverave bujare
Shtruar mban tryezen.
3. MEMEDHE – ATDHE


Jane dy fjale,
Eshte nje emer,
Prane i kemi
Ne cdo zemer.


Eshte nje fjale,
Eshte nje emer,
Thelle ndodhet
Ne cdo zemer.
4. I THERISTE PRANVERA


Nga dritarja e dhomes,
Ku flinte Visari,
Erdhi gushkuqi,
U ul te shtrati.


Nga gjumi u zgjua,
Zogun pa prane tij;
Visi shume u gezua,
U vesh me shpejtesi.


Lulemollet ne oborr,
Koloviteshin nga era,
Zogun dhe Visarin,
I theriste pranvera.

5. VALBONA E KALTER


Si nuse zbret nga malet,
Valbona e kristalte,
Permes Dragobise,
Ne token e lashte.


Malet thike drejt qiellit,
Asaj i bejne roje;
Zogjte kendojne kenge,
Gurrave ne kroje.


Valbona e kalter,
Miqte i qeras,
Ne shenje bujarie,
Me uje te ftohte i sperkat… 
MALISHEVA
 
Ne metastazat kanceroze te hordhive pushtuese,
Ky emer zemadh kancelarive shoviniste qarkullonte mote e mote;
Ndaj me dhembe hekurin e shqyenin bijte malishevas,
Duke sfiduar kasnecet e stervitur te Beogradit,
Ne prehistorine e golgotes se udheve te kesaj bote…
 
Kur themi Kosove,kemi thene Malisheve,
Rritur mbi bozhure breza trimash me plisa sinonim bjeshkesh,
Ne rrugetimin qindravjecar te brezave te nje race,
Me votren e ndezur dhe britmat e femijeve ne kullat e shpuara
nga plumbat e hordhive…
 
E historia qortonte bijte e Loke Madhes,
Per te rrokur armet ndaj armikut te perjetshem,
E lirine kerkonin udheve te historise,
Per te fituar nje dite ate qe kerkonin prej moti,
E lulkuqet luluan gjak te njome Labinoti…
 
Kosova therriste ne shtate e shtatedhjete,
Malisheva trime armet mbante ngjeshe…
 
Kur themi Kosove,kemi thene Malisheve,
Me pushket n’frengjia e gjerdanin ngjeshe,
Luftuan moteve me pushke e pene,
Duke ruajtur nderin e Lokes Nene…
 
Kosoves i dhane lirine,
Malisheves ia rriten lavdine,
Ndaj cdo pervjetor nderohen mot mbas moti,
Deshmoret e lirise ,nipa Kastrioti.
 
Ne rilindjen e pervjetoreve te fitores,
Zerin e ngre deri ne kupe te qiellit,
Askujt s’ja leshojme hisen e diellit…
Gjon Neçaj lindi me 17.06.1951 ne fshatin Peraj te krahines se Nikaj-Merturit, Tropoje. Ka mbaruar studimet per finance ne Tirane. Me krijimtari letrare eshte marre qe heret, duke botuar ne shtypin letrar te kohes poezi, proze e publicistike. Ka fituar disa cmime letrare. Bashkepunon me disa te perditshme ne Tirane, duke botuar here pas here shkrime kulturore. Bashkepunon edhe me shtypin kosovar.


Deri me tash ka botuar:

Ne hijen e mrizave - poezi, Tirane, 1994
Ne foleze te kenges - poezi per femije, Tirane, 2003
Hijet e shpirtit - novele, Tirane, 2005
Ju qe me shihni cdo dite - poezi, Tirane, 2006
Pezull-haiku, Elbasan, 2007
Tropoja - vendlindja ime - tekst mesimor, bashkeautor, Tirane, 2008
Hena pikon mbi Alpet e mia - poezi, Tirane, 2008

Eshte anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, nenkryetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve, dega Tropoje, anetar i Haik-Klubit Shqiptar, anetar i Lidhjes se Poeteve Bashkekohore (W.P.S.).
Poeti, shkrimtari dhe publicisti Gjon Neçaj, jeton dhe punon ne Bajram Curri, Tropoje.Për "Sofra poetike": Haxhi Muhaxheri

No comments:

Post a Comment