Montag, 17. Juni 2019

Një tufë me poezi nga Kaltrinë E. Uka

Kaltrinë E. Uka

Te sheshi i qytetit

E di i dashun? Ndrruen stinët
dhe unë çdo ditë të pres
te sheshi i qytetit qi t'vish prapë

dhe ja kam numru diellit tana perëndimet
dhe a e di? 
Janë qindra e kusur perëndime
qindra e kusur ditë
qi nadjeve t'mija je e vetmja lindje.

E di ç'i ndodhë natës kur ti s'vjen?
- Trazohet!
E dehun s'ndihem e pikëllueme
ti m'vret e kjo m'pëlqen
shan, ofendon, dhe unë fal...
ti s'kthehesh, 
e kjo udhë nji kaheshe,
kjo ma nal' frymën...

Po prapë i besoj t'nesërmes, 
qytetit rrëmujë n'prag t'shembjes
tue pa festën e perëndimit e si ikin stinët

andrrës t'shtypun qi do vish
te sheshi i qytetit ku t'pres çdo ditë.Veç nji herë

Bahu veç nji herë emni jem

dhe shih cila baladë mesnate ndanë hanën në dysh
kush ma vodhi qetësinë e mbramjeve, qi e kisha kaher';

shih sa dashuni kanë lutjet qi gatuhen për ty 
sa t'çmenduna janë andrrat dhe si i ruj;

shih edhe si pranvera e nalë kangën kur nin' zanin tand t'ambël, 
si e nalë lulimin kur sheh tandin nur!

Bahu veç nji herë emni jem
shih me ç'shpresë rrojnë ndjenjat qi s'po përfillen,
si ngryset dita pritjesh për nji fjalë
me britma t'pafre t'dhembjes e t'heshtjes.

Si ravijëzohet mirazhi yt mendimeve mjegull, shihe patjetër,
si suvala përpin' shpirtin
edhe pse asht i qetë deti

Bahu, emni jem, veç nji herë 
shih sa 'shtirë e baj vet t'plotë hanën 
kur i mungon pjesa tjetër.Pa ty

Çdo natë ngjaj me natyrën e vdekun
me nji shishe venë e nji gotë
unë pikturë e dehun, pa ty
kornizë që më mban...

E lehtë asht t'largohesh pa marrë kujtimet
vështirë t'i mbash ato pa pas sarkofag t'i futesh
kur natës malli merr flakë

Tavernen kaher e kam braktisun
dehem mendimeve për ty
belbëzimeve motak ju shperren fuqitë t'thurrin lutjen
për shtrengimin e paha t'përqafimit tand

Embrion i dashunisë që u rrit n'vetmi
s'mësoi kurrë gjuhën e lumtunisë...
Ah, si trazohet deti kur dhimbja derdhet në të!

Le t'merr flakë në karthje kjo dashuni 
ku pa za po t'dashunoj
pa za dhimbje po m'sjell..
valët e detit t'marrin udhën e hinit
t'fundoset diademë e maktheve që mban emnin tand...

M'shfaqesh shajni e ngërç m'i jep natës
nihen të çjerrat e saj plot llahtari
shahit kam hanën e yjet e këtij shablloni
ku kujtimeve shtrengatë që shumëfishojnë dhimbjen
ju baj sogje
me shijen e venës e ngjyrat e trishta t'dashunisë t'vdekun
pa kornizën që e mban të gjallë,
pa ty.M'je veç andërr

Ç'u hapërdarë çjerrë e shpirtit
sëmbim i dha andrrimi për ty...
si s'u gjend kurrë mes fjalëve tua t'bukura

Më çmenden sytë kur të shohin
gllabëroj ftyrën tane hanë e trupin tand
statujë e bukur
qi tinëzisht ta përthekon era...
E lumja erë!

Yjet - miqtë e mi t'dëshirave 
prekjet e lutjeve t'mija klishe
m'i shkëputin andrrat t'bahesh mbramja jem e zhurmshme
me shandan qirinjsh e nji trendafil

Zaptues i pabujshëm i tana dëshirave...

se si të çelë nji lule në buzë kur buzëqesh!
Ah! Ç'neps të madhë kam për ato buzë!
Ç'dëshirë të madhe m'i marrë erë asaj lulje! ...Kur ti s’ban za

Ti s’flet i dashun dhe nata galop vjen si hata
ma merrë qetësinë suvala nxitimthi kalërim
kur kreshta kulmon trupin tem
m’përpinë thellësive t’saj t’errëta, 
pabujshëm, pa tamtame, si pa shpëtim;

m’molis’ me trishtin mendimesh
uragan t’ashpën t’vetmisë
hyjzit e grisun qi shuhen si andrrat...
krupë qi përdhos hanën bjonde
flatrime korbësh qi shihen mes rrebesh t’gjatë me shi.

Ti s’ban za
e nata galop m’vjen si hata
e errët, e duhishme, me erna t’fuqishme
sëmbuese, e llahtarshme
...me hanë t’ngranë.

M’fanitesh çiltas netësh orgji
më shperrë fuqinë nji rrisk e zezë reje
më burgos fjordit nurit tand të rrallë
zaptues qi m’bjen mornica t’denduna mërzish
netëve kur hataja shpërndahet tuj nga.

Heshtja jote m’xan si shamtinë
pa uzdajë, po stoik
lutje mijëra-netësh kumbi i shpirtit l’shon prap
qi me nxjerr nji za, 
me pushue duhin’ qi niset përnatë

Kur ti s’ban za, 
ah, sa shumë dhemb i dashun...! 
dhimbje qi çon n’baladë agonie
përgjumun tuj derdh vaj n’zemrën qi lakmon
qi përkundet kaher’ n’prehën vetmie.Helena e poetit

Në vargje e shtrin’ t’padehun
e kot’ pranë bregut t’buzëve
mrena Trojës tij

shkatrrimtare,
klithmë e simfonisë tij
në t’katërtat kohë…

Prek apogjen e dëshirës
t’veladonit
psalm i shpirtit t’tij shtiak

Krizantemë në vargun shi-lot’
si suvalë, si demon
elegji e përvajshme e dashnisë

Naiv zhytet n’Egje ai
bucet nga mekja
nga regëtimë qi e shkatrron

penel qi ia hijezon lumtuninë,
po ai e nanurisë në vargje sërish
sarhosh jargavitet pas saj…Edhe sante

T'prita edhe mbramë
kur hana sa nji thue përhanoi natën
me ta mat zemrën sa dashuni t'peshon për mu
po s'erdhe, t'u çaprazuen hapat
n'udhën e ngatërrume t'yjeve
e e shtrive mungesën sa qielli i zi

Po as sante s'erdhe 
kur nata s'paska yje e hanë

mungesa korb mirë përshkon qiellin
tu m'lidhë nyje bambu 
pritjen me shpresën sa nji thue
për me pa ftyrën tane hanë
e sytë e tu yje farfuritës që m'çaprazojnë hapatKthehu për hatër t'hanës

Me netë t'tana nuk po flen rahat hana 
pa neve rojtarët e saj,
s'po bjen n'herezi ma e m'sheft mas reve 
tinëz t'lumtun me na pa
veç hajde e shihe prej ktu se si asht ba, asht dremit...

Mu malli po m'rigon si shi e po rri mas grilave,
n'andrrat syqel t'mesnatës 
n'apogjen e rreme po luhatna
po s'po asht boll
durt mikluese me përvinu kadal ftyrën tane
nuk po munen me durue duerkryq

Natë orgjie po baj n'nimfen teme
sarhosh n'theqafjet drejt mirazhit tan po eci
tafti-bafti! edhe t'koft zgrip i jetës, 
imazhi yt joshes po m'babëzit
teslim po bahna se m'asht sekrecion i trupit 
menzi hana po m'nal vikamen harbute 
kur po shuhesh si meteor
pa mujt me t'nanurisë si du un'

Kallamishte jam ba pa ty, kurm 
suvalë kujtimesh që po m'marrin...
tangjent që m'prek n'pikēn tem t'dobt, n'ty

E vetmja hana po kuis kit eremit naiv
e as nuk po kotet
po m'ep stërkalë shpresash që kem me ken bashkë
tymtajë po ma ban menen
shtërzime pa dobi, për mu t'pashpresë!

S'di edhe sa do mahet stoik 
ky shpirti jem maraz pa ba naj hata
prej mungesës tane napalm...
Mos e shti n'mëkat hanën me ba alibi t'rreme për mu
kthehu për hatër t'saj.Pres

Po i thuri e shthuri ditët prej lamshit t’Penelopes
e vështirë qenka nyja e andrrallave t’harrimit
Pritjet e gjata 
largësive t’ndame detnave…
as galop s’i m’rrin dashunia ikjet

Netët rrjedhin pagjumësisë deri n’agoni
fjord i mallit në gji të tyne skalitet
qielli ngryset reve t’zeza t’syve
shi i përlotun përvajshëm pret kthimin

Mâj me duer dhimbjen e spazmes të ditëve që u tkurren vetmisë

Po gajasem tu i shtrydh lutjet mi ty
shtrëngata m’shfaqet shpirtit t’trembun
drojë e kam errësirën kur nata s’ndez asnji hanë
përhumbem vegimeve kur m’shfaqesh shajni
e topitun nisem me tallaz të t’prek
m’shperren fuqitë
angështia ma shënjon frymën
duf i ditëve hakërrinë…
kuturisje e kot’…

Tu i thur e shthurr ditët pres
që t’vish t’ma matësh syprinen e mallit
me puthjet e mungume
që s’mi zgjun nadjet e lumtuna
po te dehuna eremit.E pashë në sytë e qiellt

E pashē në sytë e qiellt
dhe fjalët humbën mes reve..

n’heshtjet, n’dridhjet, n’shikimet
n’fjalët e ‘arnuara belbëzimesh 
kryefjala ishte ai
nuk e dinte

Buzëqeshja e tij nalte frymën
përzinte stinët

i ambli za qi i kumbonte 
lakmisë i shtonte etjen 
e frikën,
për tu ba sante dhimbje e stuhi deti…

Mesnata asht lutje:
Zot, t’bahem puthja e tij nji herë!Lakmoja

Netëve pa shi 
me gjysmë-hënën dritë që bënte
errësirë e kthjelltë pëlhurë,
të t'prek me gishtërinjë lakmoja,

sytë e verbër që s'shihni gjë
pos teje 
ty që m'kallje epshin flakë
botën time hi e bëje,

e zgjatja dorën 
në xhamin tënd trokisja
po ti s'më dëgjoje,
të shikoja fjetur 
me plot lakmi

me erë, 
zëri m'përhumbej diku
veshtë e tu dëgjuar s'e kanë
zemrën që për ty është lut;

butësisht t'më shikoje 
e të t'shikoja...
nga larg t'më flisje
që afër të t'kisha
nga larg t'më puthje
brenda të t'ndieja...

në netët e errëta 
të kthjellta pa shi
hënën time gjysmë
me ty të plotë ta bëjaEklipsi

U mblodh hana
në të plotë
priste në sofrën e saj 
diellin
t'skaliteshin perishane 
në ballin e natës...

yjet spektator 
u marrosen
duartrokitje katikulash 
u dhuruan
derisa putheshin 
në sytë e tyre
picak...
Vjeshtë

Treti vapën e gushtit 
shi i rrëmbyeshëm frelëshuar...
djersët e tij u lanë

penel i stinës ngjyroi natyrën
në të purpurtë
gjethet pllangë ju ban tokës

dallëndyshet drojë paten 
retë e zeza
iken turravrap sheshazi...

krizantemë nazike luloi
diademë
në krye të stinësDhembje

Prarim i meteorit thahet në kalivare 
vjeshta nuk lulon më krizantemë
farë e dashurisë harron mugullimin
qiell i zbrazët - lejlekët mbi re flejnë

Mëngjesi nuk fekset diellit farfuritës
nata shtrydh yjet - puçrra irritim 
hëna shpërthen vajit të akneve
rrokjet e lotëve thajnë jasemin

Dëshirat beftë shkumohen suvales
stërkalet e shpresës i tret kripa
deti merr trajtë dhembje
bregut vetëm merrë ngjyrë klithma

Sarhoshët enden dehur në theqafje
pijnë helmin në gjinjtë e shisheve
lutet djalli për një kafshim
engjëjt para ju prijnë ikjeve

Penel i stinës nuk lyen më kohën
lutjet rruzare këputen në mes
hahet mollë nga dorë e Eves
ngjiz jeta - njeriu vdesIku nata

Iku nata
pa shkru nji varg 
për nurin tand
qi derdh n'mu 
ngjyrat e lumtunisë akuarel

Iku nata 
pa shkru nji varg 
për ty...
pikturë e preferueme
n'atelien e kujtimeveLamtumirë

Mos qaj!
As unë nuk i due lamtumirat!
Janë valë përmbytëse, 
këmbana qi kumtojnë për pakthim
kanë teh kujitës për shpirtin, e di
vrasin dhe s’qajnë për ikjet...

as ti mos qaj, buzëqesh
dhe mos m’kërko nëpër mjegull 
honet e mërzisë kanë thellësitë e errëta
për plagët qi merrë s’ka ngushëllim
veç fashot i merrë harrimi.

Sodit hanën kur t’kesh mall për f’tyren tem t’bardhë
mos e mallko jetën se hyjzit nuk t’falin...
por...
ti, më fal!
qi me pelerinë trishtimi po t’vesh sot
dhe qi zemrën në duer s’ta lashë ma gjatë

Mos e përmbyt natën me rreke lotësh
mos e le t’bahet vazhdim i fshehun i dhimbjes
qi ec e të përndjek ditës...
mes reve t’mungesës kur t’shpërthej’ rrufeja 
kur rigë loti shpirtin ta mahis’
kujto, vec, sa të kam dashtë....

Shpirt, mos qaj
buzëqesh…

Lamtumirë!

Sonntag, 16. Juni 2019

Buqetë poetike nga Naim Fetaj

Naim Fetaj

THONË SE VDIQ NË KËMBË
( Për Xhemajl Fetahaj )

Rrugë thonë i lëshonte
Shkëmbi edhe ahu
Kur e hidhte hapin .. Xhemajl Fetahu

Krejt Kosharja i rrinte te krahu

Nuk ka gurë këtu jo as piramida
Në Shqipëri po vdes se këtu unë linda

Këngën tash ia endin zogjtë e mirë mbi rremb
Nëpër atë ahishtë..
Ku thonë se vdiq në këmbë..MES DËSHMORËSH

Kur flini ju të qetë
Natën nuk shohim zjarre...

E shkelën gjakun tuaj
E ne n'a kthyen në varre

Do qenë të zgjebosur
Që e sollēn hatanë

Juve u prenë në besë
Ne krahët na i thanë

As vend për varr s'na lanë

As një copë diell kund
Asnjë ditë e mirë...

Veç sillet e pshtillet kënga
.. " e krushqit janë të ngrirë.. "PRISHTINA

Kur ikin zogjtë...ikën edhe stina
Pa stinë e pa zogjë... ka mbetur Prishtina
Tash e njëzet vjetë gërvallët megafoni
Eshtë thyer gjilpëra
Mbi një pllakë gremafoni...AH... KJO DHIMBJA JONË.

Ah kjo dhimbja jonë ...nuk paska të sosur
Mbetëm ndër një lis
Si pëllumba të plagosur...

Se n'a mori keq
Tejpërtej ndër ije
Tanët kështu n'a lanë
Bre mos u pastë hije...LEGJENDA..

Ec e ktheja ti shpinën furtunës
Kur t'a merrte lotin
T'a gjuante përtëj Bunës.

Rreth qafe ec e merre Rozafën e gjatë
Herë trathtuam gurët
Herë trathtuam gratë..

Legjenda e shekuj gjatë i kemi rrejtë
Gjërsa polli dreqi
Tek Ura e Fshejtë..


HIJA IME VDES...

Zgjohëm i gjori ...zgjohëm çdo mëngjes
E kur zgjohëm unë ëndërra ime vdes
Prapa n'a ndjekin ah natë e ditë..
Herë mua herë ëndërrën
N'a qesin në pritë ...

Çdo ditë e ngapak
Por vdesim çdo ditë...GURVARRI IM O STRELLC...

Kur më prishët mendja
Mbyllëm si n'kafaz
Nga mrizet e tua ti m'a nis njē gaz
Në këngë e ninulla futëm si ndër strehc
Ti buzëgazi im... gurvarri im o Strellc...SI URTI...

Edhe nëse qielli i at-dheut
Të kafshon me dhëmb
Mundohu patjetër të qëndrosh në këmbë

Askujt mos ja zë diellin...

Se kur të bie perdja e shpirti kur të dhemb
Në tokë as në qiell nuk të mbetët vend...

Përmbi dhe ndoshta
T'a sjellin krejt ferrin...

Edhe të pa fytyrë
E merr ai të mjerin...NUK KA MË KËNGË

Fushës përgjatë po dergjën të vjelat
Dita po zbret po s'dëgjohën gjelat

Dita thonë ka le po dielli nuk po del
Dhe gjeli paska thënë ...as unë s'jam teveqel

Nuk ka me këngë
Se vetë po e donë terr...NË JETË...

Vdekjën e mbajmë veshur
Si këmishën e trupit
Sa herë këmisha jonë athua

Ka "vdekur" prej turpit...

Samstag, 15. Juni 2019

Buqetë poetike nga Kaltrinë Lohaj

Kaltrinë Lohaj

KRYENGRITJE DASHNIE

Shoh veten n’pasqyrimin tem
E due me shikim me hy n’thellsi t’trupit,
N’thellsi t’trupit tem,
N’thellsi t’trupit e t’turpit t’botës.
Me dur t’mia due me zhvesh lëkurën,
Andrrat e jetës,
Me kafshue botën due
Dhe m’e lanë me kajtë,
Ditën kur fillon stina e luleve,
Që me lot t’veta me ia la m’katet
E me ia përplas derën:
- T nuk mundesh me dashnue sa unë,
Ti nuk mundish kurrë
M’u ringjallë nga dashnia si unë,
Botë e lanun pas dore,
Vetëm unë munda me ikë
Nga lkura jote me zhubra,
Si lvore lisi,
Kur dola nga mitra jote,
për me lindë sojin tem.
Ja, e sheh!
Ti as sy me m’shikue n’sy s’ke!
Merre ikjen tâne
Dhe rrëshqit turpit e trupit tân,
Kot i fryn gacave t’dashnisë
Me qitë zjerm,
Ti e di mirë
Se unë sa herë marr frymë,
Jo ajër, por dashni marr,
Në çdo fillim dashnie,
Des për m’u ringjallë.
Laj tani m’katet me lotët e tu!
Qepe gojën mos t’shpëtojn’ jargë
Dhe theje pasqyrën mos me t’pa ma.
As e fjetun,
As e zgjume,
As me jetë t’marume.M'GJEN TU SHPRUSHË HININ TAN

Trupin tem t'qullun 
E ka prek dora jote e ftohë, 
Kur ke ardh me shu etjen tane me mu,
S'e ke ditê se ke me shu hi votre vetë,
Ti ke desht t'lush me zjerm e me ik, 
Me ik me hijen tane pa ba zhurmë, 
Por ikjen tane e ka kapë per gryke 
Llava e nxehtë e trupit tem... 
E njajtë si nimdhetë kat mbi toke, 
Si nimdhet kat nën toke.
Prej ktu po shoh si po digjet zemra jote 
Në turrën e truve t'ua, 
E përvajshëm të pikojnë elegjitë.
Të kam thanë atë natë:
Mos luj me zjerm,
Se kollaj digjesh vete,
Para syve të përcëlluem t'dashunisē,
Nën fërgëllimin e lotēve,
Mbi sferen e humbun t'faqeve t'ua...
Hija jote sonte po kan
Mbi mejtin e ftyrës teme pērtej dekēs,
Hija jote po kan për me shu dhimbjet, 
Tu dite qe dhimbjet i shton loti
Dhe marrin jete me vete, 
Si ni arne t'shkulin prej njeriut. 
Sonte klith edhe loti yt 
Dhe bahet gur i muranes teme 
E cdo fije e flokut tim tundet si gjarpen i zi, 
Që asnjana fije mos me imitu mitin e Meduzës, 
E unë po rri sturkun ne brendinē teme, 
E vrame prej lotit tan,
E vrame prej lotit tem
Tash m'kërko nëpër grimca dheu,
Tu shprushe me kujdes hinin tan.FUNDI I VIRGJINISË

Sonte,
Zhvesha me duar të mia 
Teshat e virgjinisë,
E si ni nuse e harlisun,
Kam me bâ dashni me kujtime,
Se vetëm kujtimet dinë
Netëve të vdekuna m’u dhânë jetë,
Mbi trupin tem
Nga baladat e ringjalljes,
Kurse ti sonte je prej akullit,
E djersa jeme vale
I kap për fyti klithjet e tua dinake,
Për m’u bâ jehonë
Klithjeve t’mia.
Vetëm klithjet e mia
Dinë me t’çmend ty mâ s’miri...
Sonte kam m’i lânë sytë mbyllun,    
Sepse ia kam tutën ikjes tâne.
Asaj ikjes tâne,
Me të cilën ik çdo ditë,
Kur je hije e zgjume
Para syve t’mi të mbyllun.
Fort tutem se kanë mem zgju
Hapat e ikjes tâne,
Fort tutem se hija jote
Nuk i ha gjurmt e tua
E m’gjen tu bâ dashni me burrin,
Që nuk m’ka zhveshë kurrë,
As kur ish n’andërr
Pse mos m’u deh deri n’mëngjes
Me atë pijen,
Që nuk e kam pi kurrë,
M’u deh para syve t’shejtorve,
E kur t’ më thrrasin të zgjohem
E dehun,
Me jargë nëpër kamë,
Me t’vjella t’shtatzanisë,
T’u bërtas:
M’thurni kunorë
Kujtimet e dashnisë sonte!
Mos m’leni me mëkatu çdo natë!
Dhe mos m’leni
E bâni sa të doni kuku,
Nuk mundi me m’ndalu,
Zoti asht i shejtë për mu,
Jo për ju,
Aman, o Zot, kuku!ZANA ME EMNIN TEM 

Prapë prite terrin e zi t’natës,
Me ardhë ngadalë te unë
E me trupin tân t’djersitun
M’i prek skutat e trupin tem,
Me mbush dashninë tânde prej burri
E prapë nëpër terr t’kthehesh hero Erosi,
Për t’ jetu n’maje t’Olimpit,
Ku çelin votë e dashnis tâne,
Votë e mkateve t’tua.
Sonte,
Copat e shpirtit tonë,
U thyn n’heshta t’zemrave,
Si n’kohën kur i bame bashkë
E tani prapë po don m’i plotsu
Me trupin tem shtalb,
Ani pse ia kam zhveshë teshat virgjinis
Te poezia jeme e fundit,
Me burrin e shekullit tem,
Kur ty t’pashë tue lujtë
Me gjinin e Rozafës n’mur t’kalasë
Aty ku pinë qumsht fmijtë.
Ti kurrë nuk e ke ditë
Qi unë t'kam pa si vdes duke dashnu,
Pa zhveshë kurrë as gru, as çikë,
Me atë gojë m'ke thânë atë natë,
Se ke dashnu Ajkunën e kreshnikve
Dhe i ke ra lahutës së Fishtës për t'dhanë telall.
Sonte,
Ti mu
Si zanën e malit dikur,
Po don mem dhunu n’plasë t’shkamit,
Po unë e kam kuptu
Qi ke pre malin me sopatë
Me t’pa të gjithë.
Sonte prapë prite terrin e zi
Dhe ik me virgininë teme t'prishun
Dhe ngjitu nëpër degë Olimpi,
E nesër t’troket n’harem
Zana me emnin tem

Freitag, 14. Juni 2019

Buqetë poetike nga Haxhi Muhaxheri (1)

Haxhi Muhaxheri

UNË DHE KËNGA

Do të varrosemi
kur të na lindin të vdekurit
për të lindur
kur të vdekurit të na varrosin

1995ATLANDIDA E RE

Urime Veneci 
shekullin e dhjetë mbi ujë 

Kujdes shekullin e ri

Nuk u besohet më
pellumbave të bardhë
banorëve të parë
në sheshin Santa Maria Sallita 

Uji po e han tokën tuaj 

Një ditë do ta përpijë
se bashku me 46 ishujt
dhe Urën e Psherëtimave
qe të krijohet Atlantidë e re 
Veneci 

1995 URATË

Zotynë
Pranoje Lutjen time
Diell të ketë
Në Mendjen e Durimit
Orëbardhat ta shpejtojnë
Ditën e gëzimit
Lulet e kësaj toke
Ilirisht
Uratë le ti këndojnë bashkimit

Nuse e Ujrave
Të na i gëzoj shtëpitë
Circe Jona
Të na i mbëltoj dashuritë
Ëndrrmirat
Të na i zgjedhin Fatitë
Këngët tona
Ti pushtojnë lartësitë
AmenZGJOHU POET

Nuk jam engjull i thinjur
në tempullin e durimit
as memec i përgjumur
arratisur prej vetes

Zotin mallkoj 
që as kokën e ktheu
kur Kosovës ia lidhje plagët

Zgjohu poet
se përseri po „Tkurret Atdheu“

Zgjohu e zhvishi
të gjitha marrëzitë e kësaj bote

Europëzeza prapë fle 
e djalli me shajkaqë ngre krye

Zgjohu për tokën dardane
për „gjakun që nuk falet“

Zgjohu Ali Podrimja
e ti zëm pusi të keqës
se koha nuk pret

Zgjohu... O burr i dheut

Të thërret Kosova
me zërin e saj të mekur

17. 06. 2013
                      


NE DHE LISAT

Rrënjët thellë në tokë
Diellin... Kësulë mbi kokë

Kur lisat e rrisin shtatin
Ne lirshëm e hedhim hapin

Ata i përkund era moteve
E fëmijët tonë... 
Djepat me nillullat e lokeve

Lisat puthin qiellin
Ne lutemi për diellin
Të sotmën dashuri
Të ardhmën lumturi

Ata bartin historine e moshës
E ne kujtimet e trishta
Të kohëve me grip

Tokën e Arbërit
E madhërojnë lisat
Shekujve e zbardhin plisat...

Rrënjët thellë në tokë
Lirinë... Qeleshe mbi kokë

25. 02. 2014LISAT DHE PLISAT

Askush mund t‘i numëroj lisat
Askush mund t‘i përulë plisat

Me lisat flasin legjendat
Me plisat flet historia

Gjokseve tona 
Shpesh u thyen stuhitë
Që të mos na priteshin lisat
Dhe kokën të na zbardhnin plisatATDHEU

Atdheu është oqean i vogël 
i trazimit të madh
ku bien heronjtë

Tokë e pushtuar
nga magjia e shkretirës
ku vritet ëndrra e Gjergjit

Vend prostitutash
veshur me ngjyrat e flamurit
ku lindin kopila që shesin veten

Luadh gomerësh
a mal ujqërish të uritur
që e kafshojnë tinëz Lirinë

Atdheu
është plagë zemre 
që po rritet... rritet... e rritet...

4 shkurt 2018
GURI I NUSËS

Ajo mezi e kishte pritur ditën
qe të bëhej nuse dhe jo gur, 
sall për t’i dhënë emër 
një legjende!

E zezë dita për krushqit!

Oiii... medet
për Nikollën e Gjinit,
që kurrë s’u bë dhëndër!

Mbi shkëmb vajton një shpend i zi...

Qershor 2018
ME GUR E GJUAJE DHE ZOTIN
(Mikut tim, poetit Tahir Desku)

Kot të erdha te shtëpi e re,
poet kokëkrisur !

Edhe prej varri paske ikur
t'i këndosh të bukurës Anitë,
vashës që s'u jepej as Perëndive.

Kurrë s'ke qenë i rehatshëm 
bre lum miku !

Sy njerëzve të hekurt, lozje me zjarr.
E kur qielli skuqej mbi Kosovë,
me gur e gjuaje dhe Zotin !

Ti, o dreq poet !
MARTINI

Një Martin e ka atdheu
dhe një atdhe e ka Martini

Edhe me pranga në duar
e kërkonte hisen e vet të diellit

Sapo qielli u ndez mbi Arbëri 
përballë i doli gjarpërit të zi

Pastaj - kur liria ia puthi ballin
me shtatë plagë në zemër
u kthye andej nga kish ardhur

Thonë se tash - atje diku larg
sheh ëndrra me ujqër 
që duan t'ja kafshojnë atdheun 
e s'e zë gjumi... e gjum nuk ka

Një atdhe e ka Martini
e sall një Martin e ka atdheu

07. 01. 2019
NË ÇAMËRI

Në Çamëri... sa herë që bie shi 
ndizet qielli 
e Lumi i Lotëve del nga shtrati

Atje – 
të gjitha lulet
mbajnë erën e gjakut

Në Çamëri – çdo natë 
dëgjohet vaji i fëmijëve
që djepat ua kanë djegur
dhe perëndive u errën sytë

Atje –
më nuk këndohen ninulla
as Vallja e Osmat Takës luhet

Në Çamëri
Sa herë lind dielli
mbijnë lulet e shpresës
dhe ëndrrat përshpirten 
në rrethin e shtatë

Atje –
veç Zoti nuk është zën peng

02.06.2018
UJK MË ËSHTË BËRË VETJA

1.
Përditë zgjohem me mendjen në ty
Shtegun mbuluar e ka bloza e dëshirës
Më përvëlon malli
E veten ngushlloj me letra dashurie

Më kot mundohem të mësoj
Kobi je ti që më sillësh vërdallë
A fati im i çalë
Që më shpie drejt çmendisë
Lule ferri je a lule parajse
Bukuri verbuese 
A kumt orësh të liga
Lojtare netesh të humbura
A sëmundje që nuk shërohesh
Pjellë mortore a gjemb durimi
Çelës enigmash a nepërkë syri
Si ta kuptoj moj... më thuaj

2.
Më shanë
Pse me emrin tënd
Pagëzoja yjtë lumenjtë përrallëzat

Më qeshen
Për lutjet e mesnatës
E psherëtimat krismë qielli
Për ëndrrat e harlisura
E lotin e buzëqeshur
Për ditet që më iknin
Sy njerëzve të hekurt

Dhëmbet u ranë së qeshuri
E Peruni i Madh*
Hiqte valle mbi kockat tona

3.
Ti nuk erdhe e dashur
E në shpirt
Termete shkaktuar më ke

Ti duhej të vije
Bashkë me pranverën
Dhe këngët e të lashtave

Portë e hapur të pret
Dhe karafil i vyshkur
Ne dorën time

Eja e dashur... Eja
Ujk më është bërë vetja

Prishtinë 1995
_______
* Peruni i Madh - Zoti i Sllavizmit
KUJDES ME GRATË

Në do të kalosh 
Urës së Ferrit – fillo ta duash
një grua të përhënur

Ajo – 
do t’i djeg të gjitha stinët

Nëse do ta mësosh 
bukurinë e gënjeshtrës
dashuro një leshverdhë
që qanë e qesh në pasqyrë

Ajo – 
edhe Zotin e mashtron

Në daç veten ta mallkosh
jepi dashurinë një gruaje
qe puthur e ka zhgënjimin

Ajo – 
do t’i vrasë edhe lutjet

Po deshe të marrësh 
plagë zemre – plagë shpirti
besoi gruas që të puthë 
me zjarrin e shuar buzëve

Ajo – 
mërdhin edhe diellin

Në daç veten ta vrasësh 
beso fjalët e një gruaje
që të thotë "Të dua"
pas dimrit të gjatë të pritjes

Ajo – 
lëkurën tënde do ta vesh

23 shkurt 2018
VERË E VRARË

Sa herë që vjen vera
Ëndrrave më shfaqesh
Ti moj - si një engjëll
E shpirti flakë më digjet

Na e vranë verën - Vera 
(Eu... ata e vrafshin veten!)
Paçka se një Zot e kishim
E shqip i luteshim të dy

Tash - s'na mbeti tjetër
Veç t'i kujtojmë netët
Kur fshehtas loznim me yje
E zjarri ndizej brenda nesh

1996TRADHTIA

Më fal moj grua 
se mbrëm
tradhtuar të kam 
me fqinjën leshverdhë
që mendsh luan 
edhe perënditë

Bobooo... 
ç'më bëri shejtanka
shpirtin desh ma nxori 
ëndrrave – gjithë natën

12.06.2018
KUR VJEN E DIELA...

Të hënën
të dua marrëzisht,
për të urrejtur 
të martën 
… prej dashnisë!

Të mërkurën 
të dua si sytë,
që të enjtën
të urrej sa veten 
… prej syrit të keq!

Të premten 
të dua si jetën,
për të urrejtur
të shtunën –
veç pak 
… prej xhelozisë!

Të dielën...
Oh... kur vjen e diela 
të dua baras me Zotin 
dhe veten e harroj
duke u lutur për Ty!

24. 04. 2018POROSI PËR GRUAN

E di se më do shumë e dashur
kurrë nuk kam dyshuar për këtë

Por të lutem... Të përgjërohem

Kurdo që të shkoj për matanë
mos më ndjek pas

Gjumin atje dua ta bëj vetëm

2 shkurt 2019
KUR MË SHKRUAN TI

Sa herë Ti më shkruan 
N‘shpirt më sjell qetësi
Yjet lozin valle
Veç për ne të dy

Pastaj kur më flet 
Nis e çel qërshia
Dhe mbi çati zemre
Këndojnë shtatë bilbila

E kur Ti më vjen
Sikur ma hap qiellin
Bien shtatë daulle
Dhe hëna puth diellin

Kur më puth në buzë
Shkrihet edhe bora
Sakaq del pranvera
Çel dhe lule vjollca

05.01.2017ETA DHE KOMETA

As nata e mori vesh çfarë i ndodhi
Kur numërat ndryshuan në rrethin e shtatë
E Liria udhëtoj dimensioneve të panjohura
Bashkë me dritën që lëshuan rrufetë

Eta Eta 
Bërthamën godet Kometa

U thye kufiri ndryshuan polet pushuan ëndrrat
Në Teatrin e Qiellit u shfaqen dy silueta
E hënës një yll fshehurazi ia shkeli syrin
Pastaj doli fjala se veten e burgosi tundimi

Eta Eta
Ku mbet Kometa

05.12.2017 LIRI E DASHURI

Liri është – përnjëmend Liri
Kur djeg rrobat e turpit
dhe nga maje e Kullës së Babelit
botën e shikon krejt lakuriq!

Guxim e Liri zemre është
ta vrasësh frikën 
dhe para Zotit të thuash:
– Perëndeshë… të dua!

Dashuri është edhe Liria 
kur mbi gjoksin e të dashurës,
me maje gjuhe 
vizaton hartën e atdheut!

Liri... o sa Liri është 
kur ndonjëherë – 
bash për pikën e qejfit
i thua edhe gruas – ik !

Dhjetor 2017KËSHILLA E BABËS

Kurrë mos e shiko
hënën natën
biri im
kur ajo 
fsheh gjysmën e trupit

Se të zën ethet
sytë të verbohen
e gjaku të bëhet ujëËNDËRR ME NËNËN

Në ëndërr më erdhi krejt papritur
porsi një engjëll - veshur me të bardha
dhe me kurorë drite vendosur mbi kokë.

Dorën ma lëshoj lehtë në ball
e më tha: 
-Mbulohu o bir… Mbulohu se ftohesh !

Oh… mua ethet doja të më zinin
e kolla frymën krejt të ma ndalte bre,
veç ëndrra të mos kryhej… O Nënë !

Mars, 2019NJERIU I PËSHTYMËS

Djalli yshtur e kishte
që ta pështynte krejt botën

E pështyu veten fillimisht
më pas tokën varret fisin

Pështyu lulet pështyu lisin 
lumenjt dhe detet pështyu plisin

Kur nisi të pështyejë kah qielli
Zoti e humbi durimin
e dha urdhër t'i qepej goja

Por ai vazhdoj të pështyente
e pështyente brenda vetes 
dhe fryhej e fryhej si një tollumbace

Thonë se thellë trupit të tij 
u krijua një deponi e madhe pështyme
ku krimbat e zi loznin vallen e mortitMALLKIM

Ti... 
Përditë ndërroje nga një emër
Që t'i fshihje gjurmët e krimit
Dhe ti shpëtoje mallkimit

Ti... 
Kobin ia sillje sh‘pisë
Dhe gjakun e t‘parëve përbuzje
Se shpirtin shitur ia kishe djallit

Ti...
Mbillje kudo sall trishtim e vdekje
Edhe diellin doje t’ja qorroje atdheut
Që qiellit të këndonin sorrëzezat

Eu... Kurrë mos paç bukë në sofër!
Heu... Mos t'leftë djal në votër!

Eu... Kristë një pushkë e t‘marrtë bri për bri!
Heu...N’dakik t’dekës mos paç ujë me pi!E MAGJISHMJA POEZI

Dritën ia vodha diellit 
Hënës bukurinë

Fillikat i vetëm 
Vrapova planeteve
E luftë ju shpalla Perëndive

Për vrimë të gjilpërës
E kalova detin

Linda e vdiqa 
Disa herë për Ty

Po prapë e virgjër mbete
E loze me mua
Si me një fëmijë

Ti e dashura ime 
E magjishmja poezi

21. 03. 2015