Montag, 17. Juni 2019

Një tufë me poezi nga Kaltrinë E. Uka

Kaltrinë E. Uka

Te sheshi i qytetit

E di i dashun? Ndrruen stinët
dhe unë çdo ditë të pres
te sheshi i qytetit qi t'vish prapë

dhe ja kam numru diellit tana perëndimet
dhe a e di? 
Janë qindra e kusur perëndime
qindra e kusur ditë
qi nadjeve t'mija je e vetmja lindje.

E di ç'i ndodhë natës kur ti s'vjen?
- Trazohet!
E dehun s'ndihem e pikëllueme
ti m'vret e kjo m'pëlqen
shan, ofendon, dhe unë fal...
ti s'kthehesh, 
e kjo udhë nji kaheshe,
kjo ma nal' frymën...

Po prapë i besoj t'nesërmes, 
qytetit rrëmujë n'prag t'shembjes
tue pa festën e perëndimit e si ikin stinët

andrrës t'shtypun qi do vish
te sheshi i qytetit ku t'pres çdo ditë.Veç nji herë

Bahu veç nji herë emni jem

dhe shih cila baladë mesnate ndanë hanën në dysh
kush ma vodhi qetësinë e mbramjeve, qi e kisha kaher';

shih sa dashuni kanë lutjet qi gatuhen për ty 
sa t'çmenduna janë andrrat dhe si i ruj;

shih edhe si pranvera e nalë kangën kur nin' zanin tand t'ambël, 
si e nalë lulimin kur sheh tandin nur!

Bahu veç nji herë emni jem
shih me ç'shpresë rrojnë ndjenjat qi s'po përfillen,
si ngryset dita pritjesh për nji fjalë
me britma t'pafre t'dhembjes e t'heshtjes.

Si ravijëzohet mirazhi yt mendimeve mjegull, shihe patjetër,
si suvala përpin' shpirtin
edhe pse asht i qetë deti

Bahu, emni jem, veç nji herë 
shih sa 'shtirë e baj vet t'plotë hanën 
kur i mungon pjesa tjetër.Pa ty

Çdo natë ngjaj me natyrën e vdekun
me nji shishe venë e nji gotë
unë pikturë e dehun, pa ty
kornizë që më mban...

E lehtë asht t'largohesh pa marrë kujtimet
vështirë t'i mbash ato pa pas sarkofag t'i futesh
kur natës malli merr flakë

Tavernen kaher e kam braktisun
dehem mendimeve për ty
belbëzimeve motak ju shperren fuqitë t'thurrin lutjen
për shtrengimin e paha t'përqafimit tand

Embrion i dashunisë që u rrit n'vetmi
s'mësoi kurrë gjuhën e lumtunisë...
Ah, si trazohet deti kur dhimbja derdhet në të!

Le t'merr flakë në karthje kjo dashuni 
ku pa za po t'dashunoj
pa za dhimbje po m'sjell..
valët e detit t'marrin udhën e hinit
t'fundoset diademë e maktheve që mban emnin tand...

M'shfaqesh shajni e ngërç m'i jep natës
nihen të çjerrat e saj plot llahtari
shahit kam hanën e yjet e këtij shablloni
ku kujtimeve shtrengatë që shumëfishojnë dhimbjen
ju baj sogje
me shijen e venës e ngjyrat e trishta t'dashunisë t'vdekun
pa kornizën që e mban të gjallë,
pa ty.M'je veç andërr

Ç'u hapërdarë çjerrë e shpirtit
sëmbim i dha andrrimi për ty...
si s'u gjend kurrë mes fjalëve tua t'bukura

Më çmenden sytë kur të shohin
gllabëroj ftyrën tane hanë e trupin tand
statujë e bukur
qi tinëzisht ta përthekon era...
E lumja erë!

Yjet - miqtë e mi t'dëshirave 
prekjet e lutjeve t'mija klishe
m'i shkëputin andrrat t'bahesh mbramja jem e zhurmshme
me shandan qirinjsh e nji trendafil

Zaptues i pabujshëm i tana dëshirave...

se si të çelë nji lule në buzë kur buzëqesh!
Ah! Ç'neps të madhë kam për ato buzë!
Ç'dëshirë të madhe m'i marrë erë asaj lulje! ...Kur ti s’ban za

Ti s’flet i dashun dhe nata galop vjen si hata
ma merrë qetësinë suvala nxitimthi kalërim
kur kreshta kulmon trupin tem
m’përpinë thellësive t’saj t’errëta, 
pabujshëm, pa tamtame, si pa shpëtim;

m’molis’ me trishtin mendimesh
uragan t’ashpën t’vetmisë
hyjzit e grisun qi shuhen si andrrat...
krupë qi përdhos hanën bjonde
flatrime korbësh qi shihen mes rrebesh t’gjatë me shi.

Ti s’ban za
e nata galop m’vjen si hata
e errët, e duhishme, me erna t’fuqishme
sëmbuese, e llahtarshme
...me hanë t’ngranë.

M’fanitesh çiltas netësh orgji
më shperrë fuqinë nji rrisk e zezë reje
më burgos fjordit nurit tand të rrallë
zaptues qi m’bjen mornica t’denduna mërzish
netëve kur hataja shpërndahet tuj nga.

Heshtja jote m’xan si shamtinë
pa uzdajë, po stoik
lutje mijëra-netësh kumbi i shpirtit l’shon prap
qi me nxjerr nji za, 
me pushue duhin’ qi niset përnatë

Kur ti s’ban za, 
ah, sa shumë dhemb i dashun...! 
dhimbje qi çon n’baladë agonie
përgjumun tuj derdh vaj n’zemrën qi lakmon
qi përkundet kaher’ n’prehën vetmie.Helena e poetit

Në vargje e shtrin’ t’padehun
e kot’ pranë bregut t’buzëve
mrena Trojës tij

shkatrrimtare,
klithmë e simfonisë tij
në t’katërtat kohë…

Prek apogjen e dëshirës
t’veladonit
psalm i shpirtit t’tij shtiak

Krizantemë në vargun shi-lot’
si suvalë, si demon
elegji e përvajshme e dashnisë

Naiv zhytet n’Egje ai
bucet nga mekja
nga regëtimë qi e shkatrron

penel qi ia hijezon lumtuninë,
po ai e nanurisë në vargje sërish
sarhosh jargavitet pas saj…Edhe sante

T'prita edhe mbramë
kur hana sa nji thue përhanoi natën
me ta mat zemrën sa dashuni t'peshon për mu
po s'erdhe, t'u çaprazuen hapat
n'udhën e ngatërrume t'yjeve
e e shtrive mungesën sa qielli i zi

Po as sante s'erdhe 
kur nata s'paska yje e hanë

mungesa korb mirë përshkon qiellin
tu m'lidhë nyje bambu 
pritjen me shpresën sa nji thue
për me pa ftyrën tane hanë
e sytë e tu yje farfuritës që m'çaprazojnë hapatKthehu për hatër t'hanës

Me netë t'tana nuk po flen rahat hana 
pa neve rojtarët e saj,
s'po bjen n'herezi ma e m'sheft mas reve 
tinëz t'lumtun me na pa
veç hajde e shihe prej ktu se si asht ba, asht dremit...

Mu malli po m'rigon si shi e po rri mas grilave,
n'andrrat syqel t'mesnatës 
n'apogjen e rreme po luhatna
po s'po asht boll
durt mikluese me përvinu kadal ftyrën tane
nuk po munen me durue duerkryq

Natë orgjie po baj n'nimfen teme
sarhosh n'theqafjet drejt mirazhit tan po eci
tafti-bafti! edhe t'koft zgrip i jetës, 
imazhi yt joshes po m'babëzit
teslim po bahna se m'asht sekrecion i trupit 
menzi hana po m'nal vikamen harbute 
kur po shuhesh si meteor
pa mujt me t'nanurisë si du un'

Kallamishte jam ba pa ty, kurm 
suvalë kujtimesh që po m'marrin...
tangjent që m'prek n'pikēn tem t'dobt, n'ty

E vetmja hana po kuis kit eremit naiv
e as nuk po kotet
po m'ep stërkalë shpresash që kem me ken bashkë
tymtajë po ma ban menen
shtërzime pa dobi, për mu t'pashpresë!

S'di edhe sa do mahet stoik 
ky shpirti jem maraz pa ba naj hata
prej mungesës tane napalm...
Mos e shti n'mëkat hanën me ba alibi t'rreme për mu
kthehu për hatër t'saj.Pres

Po i thuri e shthuri ditët prej lamshit t’Penelopes
e vështirë qenka nyja e andrrallave t’harrimit
Pritjet e gjata 
largësive t’ndame detnave…
as galop s’i m’rrin dashunia ikjet

Netët rrjedhin pagjumësisë deri n’agoni
fjord i mallit në gji të tyne skalitet
qielli ngryset reve t’zeza t’syve
shi i përlotun përvajshëm pret kthimin

Mâj me duer dhimbjen e spazmes të ditëve që u tkurren vetmisë

Po gajasem tu i shtrydh lutjet mi ty
shtrëngata m’shfaqet shpirtit t’trembun
drojë e kam errësirën kur nata s’ndez asnji hanë
përhumbem vegimeve kur m’shfaqesh shajni
e topitun nisem me tallaz të t’prek
m’shperren fuqitë
angështia ma shënjon frymën
duf i ditëve hakërrinë…
kuturisje e kot’…

Tu i thur e shthurr ditët pres
që t’vish t’ma matësh syprinen e mallit
me puthjet e mungume
që s’mi zgjun nadjet e lumtuna
po te dehuna eremit.E pashë në sytë e qiellt

E pashē në sytë e qiellt
dhe fjalët humbën mes reve..

n’heshtjet, n’dridhjet, n’shikimet
n’fjalët e ‘arnuara belbëzimesh 
kryefjala ishte ai
nuk e dinte

Buzëqeshja e tij nalte frymën
përzinte stinët

i ambli za qi i kumbonte 
lakmisë i shtonte etjen 
e frikën,
për tu ba sante dhimbje e stuhi deti…

Mesnata asht lutje:
Zot, t’bahem puthja e tij nji herë!Lakmoja

Netëve pa shi 
me gjysmë-hënën dritë që bënte
errësirë e kthjelltë pëlhurë,
të t'prek me gishtërinjë lakmoja,

sytë e verbër që s'shihni gjë
pos teje 
ty që m'kallje epshin flakë
botën time hi e bëje,

e zgjatja dorën 
në xhamin tënd trokisja
po ti s'më dëgjoje,
të shikoja fjetur 
me plot lakmi

me erë, 
zëri m'përhumbej diku
veshtë e tu dëgjuar s'e kanë
zemrën që për ty është lut;

butësisht t'më shikoje 
e të t'shikoja...
nga larg t'më flisje
që afër të t'kisha
nga larg t'më puthje
brenda të t'ndieja...

në netët e errëta 
të kthjellta pa shi
hënën time gjysmë
me ty të plotë ta bëjaEklipsi

U mblodh hana
në të plotë
priste në sofrën e saj 
diellin
t'skaliteshin perishane 
në ballin e natës...

yjet spektator 
u marrosen
duartrokitje katikulash 
u dhuruan
derisa putheshin 
në sytë e tyre
picak...
Vjeshtë

Treti vapën e gushtit 
shi i rrëmbyeshëm frelëshuar...
djersët e tij u lanë

penel i stinës ngjyroi natyrën
në të purpurtë
gjethet pllangë ju ban tokës

dallëndyshet drojë paten 
retë e zeza
iken turravrap sheshazi...

krizantemë nazike luloi
diademë
në krye të stinësDhembje

Prarim i meteorit thahet në kalivare 
vjeshta nuk lulon më krizantemë
farë e dashurisë harron mugullimin
qiell i zbrazët - lejlekët mbi re flejnë

Mëngjesi nuk fekset diellit farfuritës
nata shtrydh yjet - puçrra irritim 
hëna shpërthen vajit të akneve
rrokjet e lotëve thajnë jasemin

Dëshirat beftë shkumohen suvales
stërkalet e shpresës i tret kripa
deti merr trajtë dhembje
bregut vetëm merrë ngjyrë klithma

Sarhoshët enden dehur në theqafje
pijnë helmin në gjinjtë e shisheve
lutet djalli për një kafshim
engjëjt para ju prijnë ikjeve

Penel i stinës nuk lyen më kohën
lutjet rruzare këputen në mes
hahet mollë nga dorë e Eves
ngjiz jeta - njeriu vdesIku nata

Iku nata
pa shkru nji varg 
për nurin tand
qi derdh n'mu 
ngjyrat e lumtunisë akuarel

Iku nata 
pa shkru nji varg 
për ty...
pikturë e preferueme
n'atelien e kujtimeveLamtumirë

Mos qaj!
As unë nuk i due lamtumirat!
Janë valë përmbytëse, 
këmbana qi kumtojnë për pakthim
kanë teh kujitës për shpirtin, e di
vrasin dhe s’qajnë për ikjet...

as ti mos qaj, buzëqesh
dhe mos m’kërko nëpër mjegull 
honet e mërzisë kanë thellësitë e errëta
për plagët qi merrë s’ka ngushëllim
veç fashot i merrë harrimi.

Sodit hanën kur t’kesh mall për f’tyren tem t’bardhë
mos e mallko jetën se hyjzit nuk t’falin...
por...
ti, më fal!
qi me pelerinë trishtimi po t’vesh sot
dhe qi zemrën në duer s’ta lashë ma gjatë

Mos e përmbyt natën me rreke lotësh
mos e le t’bahet vazhdim i fshehun i dhimbjes
qi ec e të përndjek ditës...
mes reve t’mungesës kur t’shpërthej’ rrufeja 
kur rigë loti shpirtin ta mahis’
kujto, vec, sa të kam dashtë....

Shpirt, mos qaj
buzëqesh…

Lamtumirë!

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen